• سیمای شهرستان
  موقعیت جغرافیایی و طبیعی
  شهرستان رشتخوار با وسعت 3597 کیلومتر مربع و مرکزیت شهر رشتخوار با دو بخش مرکزی و جنگل در شمال شرق ایران و 200 کیلومتری جنوب مشهد واقع شده است. ارتفاع این شهرستان از سطح دریا 1140 متر است و از سمت شمال با تربت حیدریه، از غرب با مه ولات، از جنوب با شهرستانهای خواف و گناباد و از شرق با شهرستان های خواف و زاوه محدود می شود. تأثیر نوع و جهت ارتفاعات نقش قابل ملاحظه ای در نوع اقلیم منطقه بر عهده دارد، به طوری که جهت شمال غربی، جنوب شرقی ارتفاعات تا حد بسیار زیادی از شدت توده های سرد شمالی کاسته است. در عوض خصوصیت دالانی دشت، باعث نفوذ هر چه بیشتر توده های باران زا غربی می شود. از رشته کوههای مهم موجود در جلگه رشتخوار می توان به کوه شکسته گله بند، کوه بند بیشه، کوه چل، کوه کاوج، کوه سماق، کوه درقلعه و کوه سفید اشاره کرد. این شهرستان دارای آب و هوای خشک و کویری است.

   
   
   پیشینه تاریخی
  منطقه رشتخوار به استناد کشفیات و بررسی های باستان شناختی از هزاره های چهارم و پنجم ق .م. مسکونی بوده است. بدون تردید سرزمین رشتخوار در گذشته خود همواره مسکن و مأوای ساکنان این منطقه بوده است، و در سیر تحولات تاریخ بیش از 3 بار مکان شهر تغییر یافته که سه مورد آن محرز و هویدا است. و شهر قدیم در شرق شهر جدید واقع شده و خرابه های آن هنوز نمایان است. در اعصار تاریخی بویژه در دوره پارتیان و ساسانیان جزء مناطق فرمانروائی آنان در خراسان به شمار می آمد. از آثار باقی مانده در مناطق مختلف آن از دوره خوارزمشاهیان، تیموریان و صفویان بر رونق و آبادی این ناحیه در آن روزگار صحه می گذارد. علاوه بر آن رشتخوار در سده های دوازدهم و سیزدهم هجری نیز به دلیل توجه حاکم وقت “سلطان علی خان قرائی” در زمره مناطق آباد خراسان به شمار می رفت.
   
سایر شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق